OKRES REALIZACJI: 2023-2024
LICZBA PARTNERÓW: 5
CAŁKOWITY BUDŻET: 248 875,00 EUR
Strona projektu: green-composites.tech

Polsko-norweskie partnerstwo na rzecz ekosystemu zrównoważonego rozwoju i innowacji poprzez usprawnienie recyklingu i gospodarowania odpadami kompozytowymi
Polsko-norweskie partnerstwo na rzecz ekosystemu zrównoważonego rozwoju i innowacji poprzez usprawnienie recyklingu i gospodarowania odpadami kompozytowymi
Celem projektu GREEN-COMP jest stworzenie trwałego polsko-norweskiego ekosystemu współpracy skoncentrowanego na recyklingu polimery wzmacniane włóknami (FRP).
Ze względu na swoją niską wagę, wytrzymałość mechaniczną, trwałość, możliwość kształtowania i wielofunkcyjność, polimery wzmacniane włóknami (FRP) wspierają transformację ekologiczną poprzez szerokie zastosowanie w farmach wiatrowych lub mobilności, gdzie ograniczają zużycie paliwa. Jednak ich potencjał w zakresie ekologii jest ograniczony przez powolny postęp w gospodarce odpadami kompozytowymi, stosowane możliwości recyklingu i wciąż niskie wykorzystania komponentów bio-pochodnych, odnawialnych lub biodegradowalnych.
Projekt GREEN-COMP obejmuje także prace B+R, które pozwolą zidentyfikować dalsze możliwości współpracy.
Skoncentrują się one głównie na próbach recyklingu wybranych odpadów kompozytów polimerowych wzmocnionych włóknami z określonych zastosowań. W celu odzyskania materiałów i nadania im pożądanych właściwości zostaną wyprodukowane nowe materiały oraz przeprowadzone zostaną badania użytkowe, w tym mechaniczne.
GREEN-COMP obejmować będzie tworzenie sieci, transfer wiedzy oraz dzielenie się doświadczeniem w zakresie najlepszych praktyk przez polskich i norweskich partnerów z sektora badań przemysłu w celu rozwinięcia współpracy naukowo-badawczej w tym obszarze.
Projekt GREEN-COMP jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG / Funduszy Norweskich.