4D Hydrogen Project logo

Call ID: EU2030-19-16
OKRES REALIZACJI: 2023-2026
LICZBA PARTNERÓW: 7
CAŁKOWITY BUDŻET: 2,2 mEUR

Map of the Europe with countries partners in 4D Hydrogen project

Produkcja zielonego amoniaku

Rosnące emisje szkodliwych substancji nieuchronnie prowadzą do zniszczenia środowiska. Oczywiste jest, że przejście na ekosystem zielonej energii jest konieczne, by zatrzymać dewastację środowiska. Zielony wodór będzie kluczowym czynnikiem umożliwiającym globalne przejście na zrównoważoną energię i zerową emisję netto. Ponadto, jako nośnik wodoru, amoniak będzie odgrywał istotną rolę w nowym ekosystemie wodorowym. Obecnie produkcja amoniaku odpowiada za niemal 11% światowej emisji dwutlenku węgla w przemyśle oraz 1,8% światowej emisji. Na produkcję zielonego amoniaku należy spojrzeć z perspektywy wskazania jej jako jednego z najbardziej innowacyjnych i wschodzących trendów technologicznych w 2021 roku przez Światowe Forum Ekonomiczne. Dlatego produkcja zielonego amoniaku z zielonego wodoru jest kluczowa dla zrównoważonego rozwoju naszego świata.

W związku z tym opracowaliśmy naszą strategię w celu rozwoju zielonego wodoru, który produkowany jest poprzez elektrolizę przy użyciu zielonej energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. W ramach projektu powstanie pilotażowa instalacja do produkcji zielonego amoniaku, a także wygenerowana zostanie symulacja instalacji. W celu zwiększenia innowacyjności projektu 4D Hydrogen, zostanie opracowana inteligentna platforma kontrolna, która zgromadzi wszystkie dane z miejsca produkcji. Ponadto zostanie obliczony ślad węglowy.

Rola TMBK PARTNERS w projekcie

TMBK Partners Sp. z o.o. będzie prowadzić zadanie związane z symulacją. Składniki związane z operacjami chemicznymi (metoda Habera i Boscha), operacje fizyczne takie jak kompresja, ekspansja lub procesy adsorpcji/desorpcji w systemie PSA będą symulowane w programie CHEMCAD, a dane z symulacji będą wykorzystane do tworzenia modeli energetycznych tych systemów w programie MATLAB.

Ponadto, TMBK Partners Sp. z o.o. zaangażuje się w transfer technologii. Po zakończeniu projektu i w trakcie jego realizacji, zamierzamy rozszerzyć naszą ofertę technologiczną o usługi dla sektora energii odnawialnej. Projekt umożliwi nam rozwinięcie wewnętrznego zespołu badawczo-rozwojowego dla branży energetycznej. Narzędzia do projektowania i symulacji, dedykowane systemom konwersji i magazynowania energii, zostaną wykorzystane do projektowania nowych instalacji energetyki rozproszonej.